Sztokholmskie porty i terminale promowe

Ostatnia aktualizacja


Sztokholm to centrum pasażerskiego transportu promowego na Morzu Bałtyckim, z promami odpływającymi z dużą częstotliwością z wielu portów do wielu miejsc w Szwecji i na całym Morzu Bałtyckim. W Sztokholmie szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę, skąd wypływa prom, ponieważ może znajdować się w pobliżu centrum miasta i może znajdować się 100 kilometrów dalej. Pomimo wielu portów w dużym regionie, zwykle można zorganizować połączenie autobusowe z centrum Sztokholmu z operatorem promowym, a także opcje transportu publicznego.

Następujące sześć portów to te, które obsługują regularny ruch promów pasażerskich i samochodowych w Sztokholmie, zamówionych z północy na południe:

  • Grisslehamn - małe miasteczko położone około 100 km od Sztokholmu
  • Kapellskär - małe miasteczko położone około 80 km od Sztokholmu
  • Värtahamnen - centrum miasta
  • Frihamnen - centrum miasta
  • Stadsgården - centrum miasta
  • Nynäshamn - małe miasteczko położone około 60 km na południe od Sztokholmu

Przejdźmy do tego.

Map of Stockholm County with Stockholm's passenger ferry ports marked
Mapa Sztokholmu z zaznaczonymi portami promowymi Sztokholmu.

Grisslehamn

Grisslehamn to maleńkie miasteczko w północnej części hrabstwa sztokholmskiego. Grisslehamn znajduje się ponad 100 km na północ od centrum Sztokholmu, co czyni go najdalszym portem pasażerskim w zgrupowaniu ze Sztokholmem. Eckerö Linjen obsługuje codziennie prom między Grisslehamn i Eckerö na Wyspach Alandzkich (Finlandia).

Eckerö Linjen oferuje połączenie autobusowe, łączące Grisslehamn ze Sztokholmem, Norrtälje i Uppsalą, zgodnie z godzinami odjazdów.

Kapellskär

Kapellskär znajduje się ponad 80 km na północ od centrum Sztokholmu. Finnlines zawija do portu, a ich statki wypływają do Turku (Naantali) przez Wyspy Alandzkie. Viking Line również prowadzi stąd pewne operacje, kierując się również na Wyspy Alandzkie. Z DFDS można również dojechać do Paldiski w Estonii.

Oferowanych jest wiele połączeń autobusowych.

Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.
Map of Stockholm city center with Värtahamnen, Frihamnen, and Stadsgården ports marked.

Värtahamnen

Värtahamnen jest głównym portem Tallink-Silja w Sztokholmie, a statki płyną do Helsinek, Turku, Wysp Alandzkich, Rygi i Tallina. Z Tallink-Silja dostępne są autobusy transferowe, które jeżdżą bezpośrednio do centrum miasta, w przeciwnym razie wsiądź do lokalnego autobusu lub idź pieszo 500 m do metra Gärdet, który szybko połączy Cię z centrum. Należy również pamiętać, że po przybyciu statku na autobus i do metra będą setki, jeśli nie tysiące ludzi, więc warto mieć wcześniej bilet i zaplanować trasę.

Frihamnen

Frihamnen leży dość blisko Värtahamnen i jest portem w Sztokholmie obsługującym St. Peter Line (statki do Helsinek i dalej do Sankt Petersburga), a także większość statków wycieczkowych, które odwiedzają Sztokholm przez cały rok. Podobnie jak w Värtahamnen, dostępne są autobusy łączące, a także opcja metra.

Stadsgården

Stadsgården to najbliższy pasażerski port promowy do Gamla Stan, sztokholmskiego Starego Miasta. Stamtąd prowadzi działalność Viking Line, a statki wypływają na Wyspy Alandzkie, Turku i Helsinki. Dostępne są lokalne autobusy, podobnie jak autobusy transferowe obsługiwane przez Viking Line. Port znajduje się około 20 minut pieszo od Gamla Stan i 45 minut od T-Centralen.

Nie ma dogodnego połączenia metrem z Stadsgården, więc autobus lub pieszo to jedyna opłacalna opcja. Planować naprzód!

Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.
Departing Stockholm aboard a ferry from Stadsgården port.

Nynäshamn

Nynäshamn znajduje się 60 km na południe od Sztokholmu. Wiele statków wycieczkowych cumuje w Nynäshamn podczas wizyty w Sztokholmie, podobnie jak Stena Line (z połączeniami do Ventspils na Łotwie) i Destination Gotland Ferries (z połączeniami na Gotlandię).

Podobnie jak w innych portach, transfery autobusowe są oferowane i organizowane przez operatorów w celu dopasowania do harmonogramów przypływania i odpływania promów. Nynäshamn ma również stację kolei lekkiej, z której można dostać się do Sztokholmu w około godzinę.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej