Najszybszy prom z Helsinek do Tallina

Ostatnia aktualizacja


Najbardziej praktyczną drogą między Helsinkami w Finlandii a Tallinem w Estonii jest prom przez Morze Bałtyckie. Latanie jest technicznie szybsze (lot 30-minutowy), ale jest droższe i nie oszczędzasz tak dużo czasu, biorąc pod uwagę czas podróży do iz lotniska, a także przechodzenie przez kontrolę bezpieczeństwa, czekanie na bagaż itp. Promy są preferowane podczas tej podróży, ponieważ są znacznie wygodniejsze. W dzisiejszych czasach masz trzy opcje przeprawy promem przez Morze Bałtyckie z podobną prędkością:

The distance between Helsinki and Tallinn is about 80km, making it a short journey on a ferry.
The distance between Helsinki and Tallinn is about 80km, making it a short journey on a ferry.

Opcja 1: Viking Line - M / S Viking XPRS

Trwanie 2:15 do 2:30
Wyjazdy dziennie 2-3
Port w Helsinkach Katajanokka
Port w Tallinie Reisiterminal D

Prom Viking Line XPRS podróżuje z Helsinek do Tallina w ciągu 2 godzin 15 minut do dwóch godzin 30 minut, w zależności od konkretnego harmonogramu. Nie jest to najszybszy prom między Helsinkami a Tallinem, jednak terminal Katajanokka znajduje się dość blisko centrum Helsinek, dzięki czemu jest wygodniejszy niż naszym zdaniem port Zachodni (w Jätkäsaari). Terminal Katajanokka znajduje się obok przystanku tramwajowego i tak czy inaczej 15-20 minut spacerem od dworca kolejowego.

Opcja 2: Eckerö Line - M / S Finlandia

Trwanie 2:15
Wyjazdy dziennie 2-3
Port w Helsinkach Terminal 2 w zachodnim porcie
Port w Tallinie Reisiterminal D

M / S Finlandia Eckerö Line sprawia, że podróż między Helsinkami a Tallinem trwa 2 godziny i 15 minut, z kilkoma odlotami każdego dnia. Z Helsinek statek wypływa z zachodniego portu w Jätkäsaari, do którego dotarcie może zająć więcej czasu (w porównaniu do Katajanokka lub South Harbour). Często można znaleźć bilety promowe last minute do Tallinna w rozsądnych cenach z Eckerö Line, co czyni je jednym z naszych najlepszych miejsc w Helsinkach.

Opcja 3: Linia Tallink-Silja - Gwiazda i Megastar

Trwanie 2:00
Wyjazdy dziennie 2-3
Port w Helsinkach Terminal 2 w zachodnim porcie
Port w Tallinie Reisiterminal D

Promy Star i Megastar z Tallink-Silja to najszybsze promy obecnie obsługiwane między Helsinkami a Tallinem. W ciągu zaledwie dwóch godzin kilkakrotnie w ciągu dnia pokonują trasę między Helsinkami a Tallinem.

Opcja 4: Helsinki Vuosaari - Tallinn Muuga (tylko pojazdy)

Trwanie 2:45 do 4:00
Wyjazdy dziennie 5-8
Port w Helsinkach Vuosaari
Port w Tallinie Muuga

Tallink-Silja i Finbo Cargo obsługują również mało znany prom między Helsinkami (Vuosaari) a Tallinem (Muuga). Prom jest przeznaczony wyłącznie dla osób podróżujących pojazdami. Ponieważ prom wypływa z portów daleko poza centrum każdego miejsca, może być szybszy dla osób podróżujących z pojazdem, zwłaszcza ciężarówkami.


Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie trzy przedstawione tutaj opcje to najszybsze promy między Helsinkami a Tallinem. Gwiazda i Megastar wygrywają po 15 minutach, ale to niewielka przewaga nad pozostałymi. Pomiędzy Helsinkami a Tallinem są bardziej spokojne promy, które mogą trwać 3-4 godziny, ale nie ma dużej przewagi nad innymi (chyba że wybierasz się na nocny rejs lub chcesz większy, bardziej przestronny prom). Przybywając do Helsinek z Sankt Petersburga i Sztokholmu, niektórzy operatorzy (np. Viking Line, Tallink-Silja i St. Peter Line) korzystają z tych większych statków, aby odbyć szybką podróż do Tallina iz powrotem, przed powrotem do Sankt Petersburga lub Sztokholmu.

Przed 2018 rokiem można było dostać się z Helsinek do Tallina w 1 godzinę i 40 minut, korzystając z estońskiego promu Linda Line, który był preferowaną metodą dla wielu, ponieważ można było przybyć tuż przed odpłynięciem łodzi i było to tylko w porcie południowym. . Nie jest to już jednak możliwe, ponieważ Linda Lina upadła na brzuch w 2018 roku.

checkPro Tip 1

Jeśli jesteś turystą, odradzamy pływanie jednym z tych promów w piątkowe wieczory, ponieważ spotkasz wielu pijanych Finów, Estończyków i Rosjan wracających do domu po tygodniu pracy. Może być fajnie, jeśli lubisz karaoke.

checkPro Tip 2

W przypadku krótkich rejsów promowych, takich jak z Helsinek do Tallina, bilet nie zapewnia miejsca na pokładzie. Dostępna jest ograniczona liczba miejsc do siedzenia, a jeśli się spóźnisz, możesz skończyć siedząc na korytarzu lub klatce schodowej przez dwie godziny. Po wejściu na pokład natychmiast znajdź miejsce do siedzenia i umieść tam swoje rzeczy.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej