Porty i terminale promowe w Helsinkach

Ostatnia aktualizacja


W Helsinkach istnieją obecnie cztery porty i sześć terminali, w których można złapać prom pasażerski. Może się to jednak zmienić, ponieważ operatorzy promowi przychodzą i wychodzą z miejsca zdarzenia. Obecnie jest:

  • Vuosaari - terminal Hansa
  • Katajanokka
  • Port południowy - terminal Olypmia
  • Port południowy - terminal Makasiini
  • West Harbor - Terminal 1
  • West Harbor - Terminal 2

Znajomość właściwego terminalu promowego jest naprawdę ważna, ponieważ są one rozmieszczone w całym mieście. Skorzystaj z tej mapy i naszego przewodnika poniżej, aby dowiedzieć się, do którego terminalu promowego należysz.

Map of Helsinki with ferry ports marked.
Mapa Helsinek z zaznaczonymi portami promowymi.

Hansa Terminal, Helsinki Vuosaari

Port Vuosaari jest głównym portem towarowym Helsinek, położonym na wschodnich przedmieściach. Do portu zawija wiele dużych statków towarowych. Ponadto kursują tu promy pasażerskie z Finnlines (kursujące do / z Lubeki / Travemünde w Niemczech), Finbo Cargo (kursujące do / z Tallinn-Muuga) i Tallink-Silja (również do / z Tallinn-Muuga). Promy do / z portu Tallinn-Muuga są ograniczone do pasażerów podróżujących pojazdami.

Ze względu na położenie na obrzeżach Helsinek promy te najlepiej jest podróżować samochodem, aby uniknąć korków w centrum miasta. Niemniej jednak do portu można dojechać bez pojazdu, jadąc metrem do ostatniego przystanku, a następnie przesiadając się na krótki autobus.

Więcej informacji tutaj

Terminal Katajanokka, Helsinki Katajanokka

Terminal Katajanokka znajduje się około 2 km od centrum Helsinek. Zasadniczo znajduje się w centrum, nieco za starym rynkiem i basenem Allas Sea Pool na wyspie Katajanokka. Viking Line jest obecnie jedynym operatorem komercyjnym wychodzącym stąd, a statki wypływają z Tallina i Sztokholmu. Do Terminala Katajanokka można łatwo dotrzeć pieszo 20 minut z Dworca Centralnego lub tramwajem (nie ma tu autobusów). Uważaj, tramwaj może się dość mocno zapełnić przed odjazdem.

Więcej informacji tutaj
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.
Aboard a ferry docked at Olypmia Terminal, towards the left is Makasiini terminal, and to the right, a Viking Line ship docked at Katajanokka.

Terminal Olympia, port południowy w Helsinkach

Terminal Olympia znajduje się również bardzo blisko centrum Helsinek. Podczas gdy Katajanokka rozciąga się na wschód od starego rynku, South Harbour odchodzi na południe od starego rynku. Z terminalu Olympia, jedynego promu obsługującego regularne połączenia pasażerskie, Tallink-Silja wypływa codziennie do / ze Sztokholmu. Do terminalu Olympia można dojechać tramwajem lub pieszo w ciągu 20 minut z głównego dworca kolejowego.

Więcej informacji tutaj

Terminal Makasiini, Port Południowy w Helsinkach

Makasiini to najbliższy terminal promowy do centrum miasta, zlokalizowany w South Harbour, między starym rynkiem a terminalem Olympia. Obecnie jedynym promem kursującym tutaj jest St. Peter Line, który dość często odpływa do Sankt Petersburga, a rzadko do Tallina i Sztokholmu.

Więcej informacji tutaj

Terminal 1 w zachodnim porcie w Helsinkach

Helsinki West Harbour znajduje się na końcu obszaru Jätkäsaari, gdzie zbudowano dwa nowe terminale promowe. Terminal 1 znajduje się najbliżej centrum miasta i obecnie obsługuje promy Tallink-Silja do Tallina. Można do niego dojechać tramwajem lub ok. 40 minut spacerem od Dworca Centralnego.

Więcej informacji tutaj
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.
View towards Jätkäsaari and West Harbour, with Terminal 2 closest, and Terminal 1 in the background.

Terminal 2 w zachodnim porcie w Helsinkach

Terminal 2 w helsińskim porcie zachodnim znajduje się obok terminala 1. Jest to imponujący nowy terminal promowy obsługujący promy z Tallink-Silja i Eckerö Line. Można do niego dojechać tym samym tramwajem co Terminal 1, tylko jeden dodatkowy (i ostatni) przystanek lub pieszo około 45 minut od głównego dworca kolejowego.

Więcej informacji tutaj
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej