Porty i terminale promowe w Tallinie

Ostatnia aktualizacja


Tallin jest ważnym węzłem pasażerskim dla przepraw promowych na Morzu Bałtyckim. Z Tallina kursuje wiele promów, w tym Eckerö Line, St Peter Line, Tallink Silja i Viking Line. Ponadto wiele statków wycieczkowych odwiedza każdego roku Tallin. W porównaniu do Helsinek czy Sztokholmu, Tallin jest mniejszym miastem, a jego pasażerskie porty promowe znajdują się blisko centrum miasta. Promy są ważną częścią gospodarki i codziennego życia Tallina dla wielu ludzi.

Ile portów promowych jest w Tallinie?

Dla pasażerskiego i samochodowego ruchu promowego istnieją trzy ważne porty w Tallinie i okolicach: Old City Harbor, Muuga Harbor i Paldiski. Port Paldiski nie znajduje się dokładnie w Tallinie, ale uwzględnimy go, ponieważ jest ściśle powiązany.

Port Paldiski znajduje się około 45 km na zachód od Tallina, a Muuga około 16 km na wschód.
Port Paldiski znajduje się około 45 km na zachód od Tallina, a Muuga około 16 km na wschód.

Port Starego Miasta w Tallinie

Port Starego Miasta w Tallinie ma dwa terminale dla pasażerów promów, Terminal-A i Terminal-D. Jeśli przylatujesz z Helsinek, Sztokholmu lub Sankt Petersburga, Twój prom prawdopodobnie przybędzie i odpłynie z portu w Starym Mieście.

Port Starego Miasta – Terminal-A

Terminal-A obsługuje promy Viking Line z Helsinek, Eckerö Line (Finlandia) z Helsinek, a także St. Peter Line z Sankt Petersburga. Zauważ, że linia St. Peter Line była nieczynna od początku Covid.

Port Starego Miasta – Terminal-D

Terminal-D ma wszystkie statki Tallink-Silja. Tallink jest obecnie największym operatorem promowym w Tallinie i ma promy do Helsinek i Sztokholmu z portu Starego Miasta.

Jak blisko starego portu w Tallinie znajduje się centrum miasta i stare miasto?

Port Starego Miasta znajduje się około 1 km od starego miasta i centrum miasta. Spacer ze Starego Miasta do starego miasta lub centrum miasta zajmuje 15-20 minut. Jeśli masz dużo toreb lub nie chcesz chodzić, dostępne są publiczne autobusy, które zatrzymują się przed każdym terminalem. Dostępnych jest również wiele taksówek. Wskazówka dla profesjonalistów: aplikacje taksówkowe, takie jak Bolt i Uber, działają również w Tallinie.

Jak daleko jest Terminal-D od Terminala-A w Tallinie?

Możesz przejść z Terminalu-A do Terminalu-D w około 10 minut pieszo.

Jak daleko jest Old City Harbor od lotniska w Tallinie?

Lotnisko Tallin (TLL) znajduje się około 6 km od portu Old City. Najlepiej taksówką, ale z Terminalu D na lotnisko można też dojechać bezpośrednim tramwajem.

W Tallinie Stare Miasto Port Terminal-D i Terminal-A znajdują się 15-20 minut spacerem od centrum miasta.
W Tallinie Stare Miasto Port Terminal-D i Terminal-A znajdują się 15-20 minut spacerem od centrum miasta.

Port Muuga

Port Muuga w Tallinie to port towarowy położony około 16 km (10 mil) od centrum Tallina. Istnieją promy do Helsinek (port Vuosaari) obsługiwane przez Tallink-Silja (Sea Wind) i Eckerö Line (Finbo Cargo). Te promy są dostępne tylko dla pasażerów podróżujących pojazdami (pasażerowie piesi nie są wpuszczani). Często polecamy te promy osobom podróżującym z pojazdami lub kierowcami ciężarówek, ponieważ omijają one ruchliwe centra Tallina i Helsinek.

Port Muuga znajduje się około 16 km od centrum Tallina.
Port Muuga znajduje się około 16 km od centrum Tallina.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej