Najszybszy prom z Turku do Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja


Turku i szwedzka stolica Sztokholm dzieli tylko około 250 kilometrów Morza Bałtyckiego. Niemal na całej odległości między tymi dwoma miastami rozciąga się duży archipelag, na którym znajdują się Wyspy Alandzkie. Prom między Turku a Sztokholmem to wspaniała wycieczka, ponieważ archipelag to jeden z najpiękniejszych regionów Morza Bałtyckiego. Podróż promem ma również sens dla kierowców jadących między Finlandią a Szwecją, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Z Turku można iść spać i obudzić się w Sztokholmie, podczas gdy jazda po Zatoce Botnickiej to około 1800 km.

Turku i Sztokholm dzieli 250 km archipelagu.
Turku i Sztokholm dzieli 250 km archipelagu.

Około godziny, dwa razy dziennie odjazdy Finnlines między Naantali (Turku) a Kapellskär (Sztokholm) są najszybsze. To, co najszybsze, jest oczywiście inne w przypadku pasażerów pieszych i pojazdów. Jeśli próbujesz dostać się do centrum Sztokholmu bez pojazdu, warto sprawdzić Viking Line lub Tallink Silja. Jeśli jednak Twoim ostatecznym miejscem docelowym nie jest centrum Sztokholmu, bardziej sensowne może być wybranie się z Finnlines, ponieważ załadunek / rozładunek ze Sztokholmu nie będzie problemem ze względu na położenie portu poza centrum.

Porty w Sztokholmie

Sztokholm ma co najmniej pięć różnych portów pasażerskich dla ruchu promowego. W przypadku promów pasażerskich między Turku a Sztokholmem obecnie wykorzystywane są tylko trzy. Nieco na północ od samego Sztokholmu znajduje się Kapellskär, z którego korzysta Finnlines. W mieście masz również Stadsgården używane przez Viking Line i Värtahamnen używane przez Tallink-Silja.

Porty w Turku

Samo Turku ma jeden port dla pasażerskiego ruchu promowego, jednak pobliskie miasto Naantali, oddalone o zaledwie 14 km, również obsługuje promy. W FerryScan dodajemy Naantali do wyszukiwań hasła Turku, ponieważ jest ono zasadniczo połączone z Turku i oferuje regularne połączenia autobusowe z centrum miasta.

Opcja 1: Finnlines - Finnswan + Finnfellow

Operator Logo Finnlines
Trwanie 8-9 godzin
Wyjazdy dziennie 2
Port Turku Naantali
Port Sztokholmski Kapellskär
Przystanki) Långnäs (Wyspy Alandzkie)

Finnlines kursuje dwa razy dziennie między Turku a Sztokholmem przez Wyspy Alandzkie. Ich statki Finnswan i Finnfellow opuszczają Kapellskär w Sztokholmie i zatrzymują się w Långnäs (Wyspy Alandzkie), a następnie udają się do Naantali (Turku). Tej trasy nie można zarezerwować, chyba że podróżujesz samochodem, motocyklem lub rowerem. Port Kapellskär jest dość daleko od Sztokholmu, jednak pomaga uniknąć ruchu z samego miasta.

Opcja 2: Viking Line - Amorella + Viking Grace

Operator Logo Viking Line
Trwanie 10-11 godzin
Wyjazdy dziennie 2
Port Turku Port Turku
Port Sztokholmski Stadsgården
Przystanki) Mariehamn / Långnäs (Wyspy Alandzkie, używa Långnäs w nocy)

Viking Line obsługuje również promy pasażerskie dwa razy dziennie między Turku a Sztokholmem. Trwa trochę dłużej niż usługa Finnlines, ale jest nieco wygodniejsza dla pasażerów pieszych, ponieważ port Stadsgården w Sztokholmie znajduje się bardzo blisko centrum. W przypadku kierowców jest odwrotnie, ponieważ odjeżdżając pojazdami muszą zmierzyć się z ruchem ulicznym Sztokholmu.

Opcja 3: Tallink Silja - Galaxy + Baltic Princess

Operator Logo Tallink Silja
Trwanie 10-11 godzin
Wyjazdy dziennie 2
Port Turku Port Turku
Port Sztokholmski Värtahamnen
Przystanki) Mariehamn / Långnäs (Wyspy Alandzkie, używa Långnäs w nocy)

Usługa Tallink-Silja między Turku a Sztokholmem jest bardzo podobna do usługi Viking Line. Trwa od 10 do 11 godzin, zatrzymuje się na Wyspach Alandzkich i ma dwa odjazdy każdego dnia w obu kierunkach. Tallink Silja wykorzystuje do tego celu Värtahamnen Port w Sztokholmie, co nie jest tak wygodne jak Stadsgården, ale też nie jest takie złe.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej