Najszybszy prom ze Sztokholmu do Helsinek

Ostatnia aktualizacja


Stolice Finlandii i Szwecji są dobrze połączone promami pasażerskimi. Odległość między Sztokholmem a Helsinkami wynosi około 250 mil lub 400 km, dzięki czemu jest to przyjemna nocna wycieczka. W weekendy często odwiedza się Helsinki ze Sztokholmu. Na przykład wyjazd ze Sztokholmu w piątek wieczorem, przylot do Helsinek w sobotę rano, a następnie wylot z Helsinek w sobotę wieczorem i powrót do Sztokholmu w niedzielę rano. Ten sam rodzaj podróży jest powszechny z Helsinek do Sztokholmu. Jeśli mieszkasz w Sztokholmie lub Helsinkach, ta podróż jest niedrogim sposobem na ucieczkę na weekend.

Sztokholm i Helsinki są oddalone od siebie tylko o około 400 km (250 mil).
Sztokholm i Helsinki są oddalone od siebie tylko o około 400 km (250 mil).

Finlandia i Szwecja są dobrze połączone promami. Wielu Finów i Szwedów lubi promy, szczególnie ze względu na możliwość robienia zakupów bezcłowych / wolnocłowych na pokładzie. Ceny niektórych przedmiotów mogą być szczególnie dobre w porównaniu z cenami na lądzie. Z tego powodu ze Sztokholmu wypływa wiele „mini rejsów”, które trwają jeden dzień wokół Archipelagu Sztokholmskiego przed powrotem do Sztokholmu.

Jak długo trwa prom ze Sztokholmu do Helsinek?

Przeprawa promowa między Sztokholmem a Helsinkami trwa od 16 do 17 godzin

Ile promów pływa między Sztokholmem a Helsinkami?

Między Sztokholmem a Helsinkami kursują regularnie dwa promy pasażerskie. Ponieważ odległość jest stosunkowo duża, statki duże, a konkurencja niewielka, nie ma tak wielu promów kursujących bezpośrednio między Sztokholmem a Helsinkami (jak na przykład między Helsinkami a Tallinem lub północnymi Niemcami a Danią). Wywołanie tych promów jest już trudne, ponieważ wszystkie mogą pomieścić 2-3 tysiące osób i oferują szeroki wybór kabin i rozrywki na pokładzie, takie jak sauny, kluby taneczne i występy na żywo. Są bliżej statków wycieczkowych niż promów.

Opcja 1: Tallink-Silja M / S Silja Symphony + Serenade

Operator Logo Tallink Silja
Trwanie 15:45 rzeczywista (+ 1h strefa czasowa)
Wyjazdy dziennie 1
Port Sztokholmski Värtahamnen
Port w Helsinkach Terminal South Harbor Olympia
Przystanki) Mariehamn

Tallink-Silja obsługuje całoroczny prom raz dziennie między Sztokholmem a Helsinkami, zatrzymując się na krótko na Wyspach Alandzkich. Mają dwa podobne statki, M / S Silja Symphony i M / S Silja Serenade, które należą do największych działających na Morzu Bałtyckim. Przeprawa trwa 15 godzin i 45 minut.

Opcja 2: Viking Line

Operator Logo Viking Line
Trwanie 15:40 rzeczywista (+ 1h strefa czasowa)
Wyjazdy dziennie 1
Port Sztokholmski Stadsgården
Port w Helsinkach Katajanokka
Przystanki) Mariehamn

Viking Line oferuje usługi zasadniczo takie same jak Tallink-Silja. Wyjeżdżając każdego wieczoru o 16:30, zatrzymują się na krótko w Mariehamn, po czym udają się do Helsinek i przybywają o 10:10 następnego dnia. Całkowity czas podróży to 15 godzin 40 minut, co czyni ją najszybszą obecną przeprawą między Sztokholmem a Helsinkami. Statki na tej trasie są równie duże i dobrze zaopatrzone na miły wieczór.

Prawdziwy najszybszy prom

Ale poczekaj! Promem jest szybszy sposób! Jeśli popłyniesz promem ze Sztokholmu do Turku w Finlandii (na zachód od Helsinek), część promowa trwa tylko 11 godzin z postojem na Wyspach Alandzkich lub 8,5 godziny (tylko dla pasażerów z samochodami) z Finnlines. Następnie możesz jechać samochodem lub 2 godzinnym pociągiem lub autobusem do Helsinek!
Autobusy i pociągi z Turku odjeżdżają co godzinę (5 do 10 minut jazdy do centrum Turku, tam taksówka kosztuje około 5 euro). Ogólnie podróż zajmie tylko 11 do 14 godzin, a często te bilety na prom są tańsze niż bezpośrednio ze Sztokholmu do Helsinek.

Promy ze Sztokholmu do Turku

+

Pociągi z Turku do Helsinek
Autobusy z Turku do Helsinki

Inne promy między Szwecją a Finlandią

Wiele promów wypływa z różnych portów w Sztokholmie i okolicach na Wyspy Alandzkie, a niektóre dalej do Turku / Naantali. Istnieje również prom z Umeå, prawie 600 km na północ od Sztokholmu, do Vaasa w Finlandii.

Streszczenie

W przeciwieństwie do innych tras (np. Z Helsinek do Tallina), nie ma dużej różnicy w czasie podróży między operatorami promowymi między Sztokholmem a Helsinkami. Z Viking Line i Tallin Silja spędzisz na pokładzie około 15 godzin, natomiast z St. Peter Line będziesz miał dodatkową godzinę. Te podróże zawsze odbywają się z dnia na dzień, a małe różnice między operatorami nie są zbyt widoczne.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej