Najszybszy prom między Finlandią a Szwecją

Ostatnia aktualizacja


Istnieją trzy szybkie trasy promowe z Finlandii do Szwecji. Najszybsza trasa promowa z Finlandii do Szwecji przebiega pomiędzy miastami Vaasa i Umeå, choć ma to znaczenie tylko wtedy, gdy nie płynie się przez Sztokholm. Inne opcje obejmują trasy pomiędzy Turku – Wyspy Alandzkie – Sztokholm i Helsinki – Wyspy Alandzkie – Sztokholm. Jeśli chodzi o prędkość, polecamy trasę Turku - Wyspy Alandzkie - Sztokholm, która ma wielu operatorów i kursuje codziennie. Należy pamiętać, że technicznie rzecz biorąc, promy z Wysp Alandzkich do Sztokholmu są najszybsze, ale nie mają one znaczenia dla większości podróżnych, ponieważ większość podróżnych nie rozpoczyna ani nie kończy swojej podróży na Wyspach Alandzkich. W tym artykule opisujemy najszybsze promy z Finlandii kontynentalnej do Szwecji kontynentalnej.

Mapa tras promowych pomiędzy Finlandią a Szwecją
Mapa tras promowych pomiędzy Finlandią a Szwecją

Poniżej znajduje się przegląd najszybszych tras promowych pomiędzy Finlandią a Szwecją.

Trasa Opis Informacje o rezerwacji
Vaasa ↔ Umeå Najszybsza trasa pomiędzy Finlandią a Szwecją, ale może nie najwygodniejsza. Ze względu na położenie tych miast trasa ta jest przeznaczona wyłącznie dla osób podróżujących do/z północnej Szwecji i Norwegii. Kliknij, aby uzyskać informacje o rezerwacji
Turku ↔ Sztokholm Trasa promowa pomiędzy Turku a Sztokholmem jest najszybsza pomiędzy Finlandią kontynentalną a Szwecją kontynentalną. Trasa ta jest obsługiwana przez Viking Line, Tallink-Silja i Finnlines i trwa 10–12 godzin. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych promów, jest to najwygodniejsza i najszybsza trasa dla większości osób podróżujących pomiędzy Finlandią a Szwecją. Kliknij, aby uzyskać informacje o rezerwacji
Helsinki ↔ Sztokholm Ostatnią i ostatnią trasą promową z Finlandii kontynentalnej do Szwecji są promy łączące Helsinki i Sztokholm. Trasa ta jest dłuższa i trwa od 17 do 18 godzin, jest jednak najwygodniejsza dla osób podróżujących ze stolicy Finlandii do stolicy Szwecji. Trasa ta jest obsługiwana przez Viking Line i Tallink-Silja, a każdy operator zazwyczaj oferuje jeden rejs dziennie. Kliknij, aby uzyskać informacje o rezerwacji

Najszybszy prom z Finlandii do Szwecji: Vaasa – Umeå

Najszybsza trasa promowa z Finlandii do Szwecji przebiega pomiędzy miastami Vaasa i Umeå, obsługiwana przez Wasaline. Prom przeprawia się przez Zatokę Botnicką w zaledwie 3,5–4 godziny we względnym komforcie. Nie ma znaczenia, że ten prom jest technicznie najkrótszy, ale dotyczy tylko osób podróżujących do/z północnej Szwecji i Norwegii. We wszystkich innych przypadkach prawie zawsze lepszym rozwiązaniem jest przeprawa promem z Turku do Sztokholmu lub z Helsinek do Sztokholmu.

Czas trwania 3,5 godziny
Rejsy dziennie 2+
Port w Vaasie Port Vaasa
Port w Umea Umeå Port

Inna opcja promu: Turku – Wyspy Alandzkie – Sztokholm

Jeśli podróżujesz samochodem, najszybsza jest trasa promowa między Turku a Sztokholmem (z krótkim przystankiem na Wyspach Alandzkich) pomiędzy Finlandią kontynentalną a Szwecją kontynentalną. Trasa ta jest obsługiwana przez Viking Line, Tallink-Silja i Finnlines i trwa 10–12 godzin. Biorąc pod uwagę liczbę dostępnych promów, jest to najwygodniejsza i najszybsza trasa dla większości osób podróżujących pomiędzy Finlandią a Szwecją. Dodatkowo na tej trasie odbywają się minimum dwa nocne rejsy dziennie, co jest bardzo przydatne dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach zakwaterowania.

Czas trwania 10-12 godzin
Rejsy dziennie 5+
Port w Turku Port Turku - Główny port w Turku dla Viking Line i Tallink Silja - położony niedaleko centrum Turku.

Port Turku (Naantali) - Położony 10 km na zachód od Turku, jest to główny port Finnlines, z którego kursują promy do Kapellskär w Szwecji przez Wyspy Alandzkie.
Port w Sztokholmie Port Sztokholm (Stadsgården) - Port w centrum miasta dla promów Viking Line wypływających z Turku.

Port Sztokholm (Kapellskär) - Położony 90 km na północ od Sztokholmu, jest to port dla promów Tallink Silja odpływających z Turku i promów Finnlines odpływających z Naantali.
Prom Silja Symphony wjeżdżający do Helsinek, jeden z głównych promów pływających między Helsinkami a Sztokholmem
Prom Silja Symphony wjeżdżający do Helsinek, jeden z głównych promów pływających między Helsinkami a Sztokholmem

Inna opcja promu z Finlandii do Szwecji: Helsinki – Sztokholm

Ostatnią i ostatnią trasą promową z Finlandii kontynentalnej do Szwecji są promy łączące Helsinki i Sztokholm. Trasa ta jest dłuższa i trwa od 17 do 18 godzin, jest jednak najwygodniejsza dla osób podróżujących ze stolicy Finlandii do stolicy Szwecji. Trasa ta jest obsługiwana przez Viking Line i Tallink-Silja, a każdy operator zazwyczaj oferuje jeden rejs dziennie. Pod względem prędkości najszybsza jest trasa promowa z Turku do Sztokholmu.

Czas trwania 17-18 godzin
2+
Port w Helsinkach Port Helsinki (Katajanokka) - Port w centrum miasta, z którego Viking Line obsługują promy do Sztokholmu i Tallina.

Port w Helsinkach (terminal południowy Olympia) - Port w centrum miasta, z którego Tallink Silja obsługuje wyłącznie promy do Sztokholmu.
Port w Sztokholmie Port Sztokholm (Stadsgården) - Port w centrum miasta, obsługujący promy Viking Line do Turku, Tallina i Helsinek.

Port Sztokholm (Värtahamnen) - Położony nieco dalej od centrum miasta, jest to port, z którego kursują promy Tallink Silja na Wyspy Alandzkie i Helsinki.

Często zadawane pytania

Czy można dostać się promem z Helsinek do Sztokholmu?

Tak, między stolicami Finlandii i Szwecji kursują dwa promy dziennie, zatrzymując się na krótko na Wyspach Alandzkich. Jeśli szukasz nieco szybszej opcji, możesz rozważyć także trasę z Turku do Sztokholmu.

Jak szybko dostać się promem z Finlandii do Sztokholmu?

Najszybsza trasa łącząca Finlandię kontynentalną ze stolicą Szwecji prowadzi z Turku przez Wyspy Alandzkie. Viking Line i Tallink Silja obsługują na tej trasie kilka promów dziennie.

Jacy są główni operatorzy promów między Finlandią a Szwecją?

Największe statki pasażerskie na Morzu Bałtyckim pływają między Finlandią a Szwecją. Wiodą pod tym względem Viking Line i Tallink Silja, ale Finnlines ma obecnie również dobrą ofertę między Naantali i Kapellskär.

Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej