Co robić na jeden dzień w Sztokholmie?

Ostatnia aktualizacja


Widok

Promy do Sztokholmu

Dlaczego warto odwiedzić Sztokholm?

Sztokholm jest stolicą Szwecji i położony jest nad kanałami łączącymi jezioro Milaren z Morzem Bałtyckim. W mieście znajduje się 14 wysp, dlatego Sztokholm nazywany jest często „Wenecją Północy”.

Dziś jest to piękne, zadbane miasto z ogromną ilością muzeów, kościołów, zamków i zabytków, które można by spędzić tygodniami. Dlatego też, jeśli jesteś w Sztokholmie na krótką wizytę, ważne jest, aby zaplanować z wyprzedzeniem, aby jak najlepiej wykorzystać swój ograniczony czas.

W tym artykule zaproponujemy Ci plan najlepszego spędzenia jednodniowej wycieczki w Sztokholmie.


Dojazd do centrum miasta z portu

Port Stadsgarden:Jeśli płyniesz promem przez port Stadsgarden, możesz wsiąść do autobusu nr 2 lub autobusów 401, 413, 443, 445, 474 do centrum miasta, kupując dzienny bilet na transport publiczny.

Värtahamnen Port: Jeśli przyjeżdżasz promem przez port Vartahamnen, możesz wsiąść do tramwaju nr 13 do centrum miasta, kupując dzienny bilet na transport publiczny.


Odkrywanie miasta


Plac Kungsträdgården

Zwiedzanie miasta można rozpocząć od placu Kungsträdgården. Obok placu znajduje się park, w którym przez cały rok odbywają się festiwale, wystawy, pchle targi.


Ratusz

Następnie możesz przejść się do ratusza, jednego z najsłynniejszych budynków w Sztokholmie. Dziś budynek jest użytkowany przez Radę Miejską i Centralną Administrację miasta. Odbywają się tu także bankiety na cześć laureatów Nagrody Nobla oraz rejestracja ślubów.


Wyspa Riddarholmen i Wyspa Stadsholmen

Wyspy Riddarholmen i Stadsholmen tworzą historyczne centrum Sztokholmu, gdzie znajdują się sądy i organy rządowe. Kościół Riddarholmen wznosi się nad wyspą Riddarholmen. Jest to jedna z najstarszych budowli w mieście i grób królów szwedzkich. Z wyspy, przez most Riddarholmsbrunn, można dostać się do Gamla Stan (starego miasta), które zachowało wygląd i ducha średniowiecza. Znajduje się tutaj Pałac Królewski i Muzeum Nobla. Pałac Królewski jest obecną rezydencją króla Szwecji. W pałacu mieści się kilka muzeów prezentujących skarby królów szwedzkich.


Djurgarden - "Wyspa Muzeów"

Alternatywnym sposobem spędzania wolnego czasu w Sztokholmie jest rejs promem ze sztokholmskiego nabrzeża Skeppsbron na wyspę Djurgarden, przez Szwedów nazywaną wyspą muzealną. Znajdują się tu różne muzea: botanicy, muzeum zespołu ABBA, wspaniałe muzeum Junibacken z Carlsonem i Muminkami. W Muzeum Północnym znajduje się kolekcja, która przedstawia osobliwości Skandynawii.

Metro w Sztokholmie

Warto również wspomnieć o metrze sztokholmskim, które jest jednym z najpiękniejszych metra na świecie i które słusznie można nazwać osobną atrakcją w Sztokholmie. Nie przegap przejażdżki po najdłuższej galerii sztuki na świecie - jak często nazywa się sztokholmskie metro.


Żywność

Sztokholm to drogie miasto i oczywiście to samo dotyczy jedzenia. Istnieje kilka opcji, w których możesz zaoszczędzić pieniądze i pysznie zjeść. Przede wszystkim są lunche biznesowe, które są dostępne w prawie wszystkich restauracjach w Sztokholmie. Lunche biznesowe są oznaczone w menu jako Dagens rätt lub Dagens lunch i są zwykle otwarte od 11:00 do 14:00. Inną przystępną cenowo alternatywą są domowe posiłki w kawiarniach kościelnych. Menu oferuje szeroki wybór dań mięsnych, rybnych i wegetariańskich. Inną opcją na smaczne i niedrogie jedzenie w Sztokholmie są szwedzkie targi pod dachem. Niektóre z najbardziej popularnych to galerie żywności Söderhallarna, Hötorgshallen i Östermalms Saluhall. To ulubione miejsca Szwedów na zakup świeżej żywności i smacznych przekąsek.

Życzymy miłej podróży i mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże zaplanować pobyt w Sztokholmie. Jeśli nagle nie miałeś czasu na dokładne zaplanowanie wizyty w Sztokholmie, centra turystyczne miasta pomogą Ci odnaleźć drogę. Pracownicy ośrodków udzielą Ci wszystkich potrzebnych informacji, takich jak godziny otwarcia muzeów, jak dojechać metrem, oraz udostępnią mapy miasta. Dziękuję i życzę miłej żeglugi!

Promy do Sztokholmu
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej